En iyi huylu kedisi idi dünyanın....

31 Ekim 2013 Perşembe

Safran'lar Açtı Haaaanıııımmm...

Öğleden sonra terkettiğimiz eski yerimize gittik çalışma arkadaşlarımla.Dolaşıp yeni tarafa getireceğimiz kalan bitkilerimize bakarken birden yerde gördüm onları..Safran'larımızı..Çiçeklerini de açmışlar.Saksıda çiçek açtırmak çok zordur Safran'a.Hemmen(!) bel küreği ile çıkarttı çocuklar. Üzerinde de iplikçikleri (Safran diye kullanılan bu iplikçikler zaten). Her çiçekte 3 tane iplikçik oluyor.Topladım hepsini ve kurutmak üzere bir kağıt üzerine koydum.Yarım gram bile olmaz kuruyunca biliyorum.Ama çok heyecan vericiydi.. Yerden çıkanları saksıladım.Bir kısmı da Tuzla'ya gidecek bizim bahçeye..Bakalım yeni yerlerini sevecekler mi? Size de göstereyim dedimdi..Bu kaa yani. Hoşçakalın. Güzel Samandıra'mızdan çok bol sevgiler...

15 yorum:

 1. Ahhh Mine'ciğim, bunlardan bizim Çatalca'daki arzide ne çok vardı bir bilsen..Ama ben safran olduğunu bilmiyordum. Bir tür çiğdemdi benim için. Şimdi o arazi başkalarının olmasa gider köklerdik birlikte.

  İnşallah yerlerini sevsinler. Denize yakın bir yerde olacak mı merak ediyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Ece'cim,
   Çok hoş olurdu da bizi hemen polise verirlerdi.
   Bakalım Tuzla'yı sevecek mi bu ciciler?

   Sil
 2. Ne büyük mutluluk Mine'cim ya. Sevincin bol olsun.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba , ben de çiçeklerimi tohum dan yetiştiririm.Bizde ilkbaharda açan çiğdemle aynı görüntü ara da ne fark oluyor merak ediyorum, bilgilendirirseniz sevinirim, sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlkbaharda açan çiğdemlerin tıbbi değeri yok.Yaprakları kısa ve çiçeklerinin içindeki iplikçik(erkek organ)böyle uzun değil.Tıbbi olan kısım da zaten bu iplikçikler.

   Sil
 4. Safran soğanı satıyor musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkan Hnm. Merhaba,
   Elimizde hic oğanı yok.Hepsi saksıya ekilmiş durumdalar.Saksılı satıyoruz.
   İyi günler dilerim.

   Sil
 5. Aaa safran bu renk mi oluyor?Ben safranı hep sarı hayal ederdim :) Harika görünüyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gamze Hnm. Merhaba,
   Safranın iplikçikleri kırmızı oluyor ama verdiği renk sarı...

   Sil